Elbit
plen

specjalistyczne

powłoki galwaniczne

skontaktuj się z nami 

32 764 23 87

Rutenowanie

W naszej galwanizerni można również znaleźć ofertę nakładania powłok rutenowych. Powłoki galwaniczne z udziałem rutenu, ze względu na swoje właściwości elektryczne i mechaniczne, najczęściej stosowane są w przemyśle elektronicznym, ale również – w przemyśle jubilerskim jako powłoki dekoracyjne i ochronne na metalach szlachetnych. Pokrycia z rutenu zachowują swój niezmienny wygląd nawet w podwyższonej temperaturze i w środowisku bardzo kwaśnym, dlatego chętnie wykorzystywane są jako powłoki zabezpieczające srebro przed ciemnieniem. Powłoki rutenowe doskonale sprawdzają się w tej roli – dzięki srebrzystobiałej barwie przypominają srebro, a są dziesięciokrotnie twardsze od powłok srebrnych, a także - odporniejsze na ścieranie i działanie ludzkiego potu.

Powłoka rutenowa a kolor

W wyniku pokrycia srebra, mosiądzu i miedzi cienką warstwą rutenu otrzymamy powłokę jasną i matową, bardzo trwałą, o wysokim stopniu mikrotwardości (do 1200 kG/mm²). Ponadto można uzyskiwać ciekawe efekty kolorystyczne poprzez odpowiednie mechaniczne przygotowanie powierzchni metalu, która ma zostać pokryta powłoką rutenową. Ruten nałożony na powierzchnię matową zaowocuje powłoką w jasnych odcieniach czerni, powierzchnia piaskowana wydobędzie z powłoki rutenowej kolor hartowanej stali, natomiast efekt głębokiej czerni otrzymamy, pokrywając rutenem powierzchnię możliwie najbardziej wypolerowaną

Dużą popularnością cieszą się powłoki galwaniczne z udziałem stopów rutenu z renem lub z irydem – są bardzo twarde i odporne na korozję o dużych możliwościach kolorystycznych (dzięki regulowaniu zawartości renu w stopie). Ponadto galwaniczne stopy rutenu z irydem są o wiele tańsze od pokryć platynowych, a jednocześnie bardzo do nich podobne i twardsze.

Jakie są właściwości rutenu?

Ruten, podobnie jak platyna, rod, iryd, pallad i osm należy do grupy metali szlachetnych – platynowców. Platynowce (z wyjątkiem platyny) nie utleniają się w roztworach wodnych niezawierających utleniaczy, natomiast w wodzie zawierającej tlen – jak najbardziej. Spośród wszystkich platynowców metalem najbardziej podatnym na korozję jest właśnie ruten. W temperaturze pokojowej wykazuje małą aktywność chemiczną. Odznacza się za to wysoką temperaturą topnienia i kruchością, co utrudnia obróbkę litego metalu - oczyszczanie i odlewanie, m.in. z tego powodu ruten stosowany jest w przemyśle przede wszystkim w postaci pokryć galwanicznych.

Napisz do nas
Imię i nazwisko*
Twój E-mail*
Telefon
Przepisz kod* token


Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij